Domowy kościół

DOMOWY KOŚCIÓŁ – GAŁĄŹ RODZINNA RUCHU ŚWIATŁO – ŻYCIE

Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie mówiąc o sakramencie małżeństwa zwracał uwagę, ze znakiem widzialnym są tutaj relacje osobowe między dwojgiem, którzy zawierają przymierze małżeńskie.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4-7 małżeństw), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych.

Małżeństwa należące do Domowego Kościoła wezwane są do posługi na rzecz własnej rodziny, posługi rozumianej jako budowanie wspólnoty wiary, nadziei i miłości. Wspólnoty, w której świadomość, że wszyscy jej członkowie są dziećmi Jedynego Boga i stąd posiadają swą niepowtarzalność oraz godność, bez względu na wiek i stopień rozwoju.

ZADBAJCIE O SWOJE MAŁŻEŃSTWO

Jeżeli chcecie:

  • poznać małżeństwa, które doświadczyły obecności Boga w swoim życiu
  • pogłębiać duchowość małżeńską
  • usłyszeć, jak pokonywać trudności dnia codziennego
  • posłuchać świadectw małżonków

Zapraszamy

Kontakt

 email: amkwadrat@gmail.com

Aneta i Andrzej Miażdżyk

Naprawdę warto ☺

Nasza wspólnota rejonowa Domowego Kościoła co roku angażuje się w organizację odpustu przypadającego w niedzielę Chrystusa Króla nie tylko poprzez przygotowanie celebracji liturgicznych, ale też dzięki otwartości naszego Księdza Proboszcza (będącego równocześnie naszym moderatorem) możemy wykorzystać ten czas na spotkanie z parafianami, a szczególnie z małżeństwami i rodzinami organizując dla nich poczęstunek: ciasto, kawę, herbatę czy zapraszając na dobry film chrześcijański.

To właśnie projekcje tych filmów wzbudziły w nas pragnienie, aby nakręcić spot reklamujący Wspólnotę Domowego Kościoła, który zostanie wyświetlony w ramach odpustu parafialnego z okazji Uroczystości Chrystusa Króla, zapraszając jednocześnie małżeństwa z parafii do bliższego poznania i nawiązania relacji z Jezusem.

Miał być „zwykły” film, kamera, kilka scen wg bliżej nieznanego scenariusza, montaż i już… takie wyobrażenia mieliśmy, kiedy zrodził się pomysł. We Wspólnocie mamy jednak cudowne, uzdolnione dzieciaki, osoby o niesamowitych talentach i otwartych sympatyków – członków zaprzyjaźnionych wspólnot. I w czasie tych kilku minut „zwykły” film stał się profesjonalnym z scenariuszem, właściwą scenografią, oświetleniem, nagraniem i montażem, a krótkie sceny nieraz były kręcone przez kilka godzin. Za ten czas, zaangażowanie, otwartość, uśmiech, radość z chwil spędzonych razem wszystkim bohaterom filmu i całej ekipie serdecznie dziękujemy. Niech Bóg Wam to wynagrodzi.

Efekt zobaczcie sami.